Image 3

Почистване и зарибяване на река Златна Панега 26.04.2025г.

| |

В утрото на 26.04.2025г., малко след 08 часа, край моста на река Златна Панега при отбивката за село Тодоричане настъпи оживление. Организатори и доброволци се събираха от София, Ловеч, Луковит и околията, за да се подготвят за предстоящата акция.

Терасите на река Панега в района предлагаха удобно място за оформяне на сборен пункт и последващи дейности, а реката посрещна доброволците със значително по-ниско ниво от седмица по-рано – сякаш знаейки, че те го правят за нейно добро. Райчо също се издигаше над красивите галерии от черна елша и синкавите води на реката.

По план събитието бе открито от председателя на сдружение Балканка Иван Пандъков, който започна с разказ пред събралите се около 40 доброволци за важността на река Панега за нашия живот, за нейния произход, за нейното биоразнообразие. След проведен инструктаж се престъпи към разпределение на екипите.

В организираното почистване се обхванаха 10 набелязани предварително участъка по реката, като всеки екип носеше названието на характерен вид, чийто дом е река Златна панега. Екип 1 беше наречен „пъстърва“. Екип 2 – „Панега“ – а екип 6 „Гурльо“ искрено разсмя участниците, но те научиха за този характерен за средното и горно течение на реките вид птица, познат и като воден кос, но напоследък се налага народното название Гурльо.

Пунктове имаше и в градската част на град Луковит, където доброволците извършват почистване за 3ти път през последните 4 години, от както беше създадено местното риболовно сдруженеи – Панега Луковит 2021г.

Всеки от пунктовете имаше на разположение около 2 часа, за да почисти и изнесе на удобно място за извозване събрания боклук. Събраха се тонове боклук, като освен пластмасови шишета, текстил, обувки и други аксесоари от бита, не липсваха автомобилни гуми, брони, памперси, гуми на тир, диван, фотьойл, лиген и други. По-дребните боклуци бяха събрани в около 220чувала, като участниците в акцията се погрижиха с помощта и на осигурен от организаторите бус, да концентрират боклука в няколко ключови точки, така че да е удобен за извозване от общината.

След почистването се пристъпи към следващата дейност – зарибяване на реката с балканска пъстърва, осигурена от стопанството „Тошков Чарк“. Разселени бяха около 10000 0-во годишни рибки по реката преди град Луковит, като в зарибяването се включиха и деца от селата Румянцево и Петревене.

Въпреки, че основните дейности приключиха в ранния следобяд, финалът на акцията беше сложен 12 часа след началото – т.е. вечерта към 8 часа. В следобедните часове бяха монтирани и информационни табели по реката с призив да се пази чисто и информиращи за режима на риболов по метода „хвани и пусни“ за балканската пъстърва, като се отбелязва, че Панега е първата река в България с въведен такъв специален режим преди 12 години.

Акцията се проведе с подкрепата на Аксенчър България ЕООД, които подпомогнаха дейностите както финансово, така и с участието на доброволци, които се включиха във всички дейности.

Подобни публикации