Въведени са ограничения върху риболова на защитени видове риби в някои защитени зони от мрежата Натура 2000
Опазването на защитените и местни видове риби винаги е било приоритет за нас в Балканка. Както вече информирахме, през месеците май и юни се проведе обществено обсъждане на проектите за заповеди на няколко защитени зони от мрежата Натура 2000.
С радост съобщаваме, че след 4 години и безброй предложения в тази посока, успяхме да направим пробив, „малък лъч в мрака“, като по наше предложение в няколко защитени зони се въвежда уникална за страната мярка – редуциране на определената по чл. 24 от ЗРА норма за задържане на улов от определени видове, включени в Приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие.
Така за първи път от създаването на Закона за биологичното разнообразие се въвежда нов подход по отношение опазването на защитените видове риби, макар и засега само в рамките на конкретна защитена зона. Този подход би дал възможност най-после словосъчетанието „защитен вид“ да се изпълни със смисъл.
С издадената ЗАПОВЕД № РД-579 от 27 юни 2024 г. в защитена зона „Река Мечка“ се забранява:
– задържане на улов на повече от 1,5 кг Маришка мряна (Barbus cyclolepis) с минимални размери по приложение 2 към чл. 38, ал. 1 на 3акона за рибарството и аквакултурите;
С издадената ЗАПОВЕД № РД-576 от 27 юни 2024 г. в защитена зона „Кършалево“ се забранява:
– задържане на улов на повече от 1,5 кг Маришка мряна (Barbus cyclolepis) с минимални размери по приложение 2 към чл. 38, ал. 1 на 3акона за рибарството и аквакултурите;
Обръщаме внимание, че въпреки че заповедта е записана отново за маришката мряна, то действително става въпрос за струмската мряна Barbus strumicae, която е съвременния аналог на вида Barbus cyclolepis в река Струма и от повече от 15 години се разглежда като отделен вид.
С издадената ЗАПОВЕД № РД-728 от 19 август 2024 г. в защитена зона „Река Марица“ се забранява:
– задържане на улов на повече от 1,5 кг Маришка мряна (Barbus cyclolepis) с минимални размери по приложение 2 към чл. 38, ал. 1 на 3акона за рибарството и аквакултурите;
– задържане на улов на повече от един брой Распер (Аspius aspius) на ден с минимален размер за задържане от 50 сантиметра, измерен от началото на устата до края на опашката;
Припомняме, че още през 2020г. подобно предложение до МОСВ беше изпратено от Националния Природонаучен Музей-БАН, като впоследствие ние защитавахме до последно тази позиция в Комисията по земеделие и храни в рамките на процедура за изменение на ЗРА. След това предложението е разписвано в няколко десетки наши становища за защитени зони през последните 4 години, но едва сега то намери реален запис в заповедите на тези две защитени зони. Така нормата от 3кг, представляващо реално една кофа мрени, които са защитен вид и беше допустима напълно легално до сега, всеки ден в годината, в тези две зони е неприложима и се изменя на 1,5кг и всеки може да сигнализира при установяване на нарушители. Това е намаляване на допустимото ползване на мрените с цели 50%!
Със заповедите е въведена и изрична забрана за зарибяване с неместни видове, което означава, че зарибяване на реките Бистрица и Драговищица с неместната атлантическа пъстърва Salmo trutta вече може да се категоризира и като престъпление по чл.278в срещу защитената зона, а ИАРА няма да може да издава протокол за това, доколкото същият трябва да бъде одобрен и от РИОСВ.
С новите промени за първи път ЗБР започва да налага реална политика за управление на защитени зони, въпреки морално остарелия Закон за рибарство и аквакултури.
Благодарим и за оказаната подкрепа в хода на процедурата от Риболовно Сдружение „Олимпик 2002“ , Сдружение „Искър-София“ и Рибарско сдружение НИЛЕТ от град Велинград.
Ще ви държим в течение и за бъдещи интересни промени. Повече информация за управлението на Натура 2000 зоните можете да откриете на тук.
Настоящата статия е относима към прилагането на т.6 от заповедта по чл.30 от ЗРА, с която са въведени забрани и ограничения въру риболова за период 2025-2027г.
Ако проявявате интерес към нашата работа или искате да помогнете за нейното осъществяване, или пък искате да се включите – вижте как.