28 2

14-16 юни 2024 – Балканка и приятели – 13 години много повече от клуб

В чест на всички, които носят с гордост името Балканка!

В истински празник се превърна станалата традиционна сбирка на членовете на сдружение Балканка, която се проведе в сърцето на родопите, в местността Попини лъки, над ждрелото на река Буйновска.

Мястото предлага безкрайни възможности за рекреативни дейности сред природата, като участниците имаха възможност да се разхождат сред природата, да ловят риба, да яздят коне, да са на сладка раздумка край басейна в следобедните часове.

Акцент на събитието беше пускането на свобода на първите контролирано излюпени и отгледани малки пъстърви от вида местна балканска пъстърва, с научно название Македонска пъстърва / Salmo macedonicus в България. Пуснахме ги така, както трябва: техните родители дадоха половите си продукти съвсем близо до мястото, където след предварително проучване и научен подход, определихме да е дом на новите рибки.

В крайна сметка, рибките от Буйновска заплуваха в приток на самата Буйновска река. А това се случва точно на 100-тната година, откогато Караман през 1924г. дава името на вида, който описва като нов за науката по морфологични белези! Ето това е история, която съвсем скоро ще разкажем.

Благодарности на всички, които участваха и тези, които ни подкрепят.

Благодарности и на служителите на Южното Централно Държавно Горско Предприятие, които също ни съдействаха и ни дадоха ценна информация за реките в района.

Благодарности и на нашите приятели от Олимпик 2002 – Пловдив и РСНЦ НИЛЕТ – Велинград, за дългогодишните съвместни дейности и че отново ни уважиха.

„Балканка ме впечатли през 2013г. с това,че се мисли в посока „автохтонни“ пъстърви и тяхното опазване и веднага си подадох кандидатурата като чух. Много вода изтече от тогава, едни си тръгнаха, много други се присъединиха към нас, но 11-12 години по-късно, Балканка, в партньорство с Националния природонаучен музей, с изцяло частно финансиране от ЛИДЛ-България и с помощта на безценните знания на едни от най-опитните рибовъди, от стопанството в „Тошков чарк“, постигна своята първа мечта – да се даде пример, че нещата могат да се случват максимално щадящо за природата. Не знам дали се осъзнава, но това партньорство с Музея е възможно изцяло благодарение на дългодишната политика на сдружението в приоритизиране на местните видове и желанието нещата да се случват правилно.“, каза Иван Пандъков, Председател на сдружението, по време на традиционен тост, който вдигна вечерта.

Очаквайте съвсем скоро свежа информация, с която ще разказваме за дългия път, който извървяваме в изследване на македонската пъстърва(нашата си балканка), а сега ви оставяме на спокойствие със снимките, които споделиха нашите членове от събитието:

Подобни публикации