VideoCapture 20241130 181802

Сигнал за гола сеч край по протежение на коритото река Ерма

| |

Уважаеми дами и господа,

В качеството си на председател на УС и отговорник по проблемите свързани с околната среда в Сдружение Балканка – гр.София, Ви информирам за следното: в изпълнение на програмата на Сдружението за спасяване на българските реки от убийственото влияние на всякакви увреждащи дейности по реките у нас, във връзка с поетия ангажимент да помагаме на структурите на МОСВ и БД, подаваме сигнал за извеждана гола сеч по протежение на коритото на река Ерма преди град Трън.

Настоящият доклад е насочен специално до БДУВ-ДР и РИОСВ-Перник и министъра на околната среда и водите, но го пращаме до всички БД, с една единствена цел: да виждат какво се случва навсякъде. Нашите проверки нито са целенасочени, нито имаме някаква друга цел освен една единствена: опазване на местообитанията, чрез повишаване на информираността сред обществото и компетентните органи и засилване контрола над ползвателите на вода, защото явно те не могат да се самоконтролират.

Уважаеми Дами и Господа, 

Разтревожени граждани ни изпратиха няколко видеа от случващото се край река Ерма, между двата моста на реката – за село Бераинци и за село Ярловци. Вмомента сечта се е разпростряла в участък от около 600-700м

Видяното не може да се опише с друга дума освен ПОГРОМ.

С направеното наблюдение можете да се запознаете от следните видеа и снимките приложени към настоящия сигнал:

1. https://youtube.com/shorts/0hZFEh4OtC8?feature=share

2. https://youtube.com/shorts/ea1B8nNbtBs?feature=share

Видно от приложените материали се извършва абсолютна гола сеч на крайбрежната и не само дървесна и храстова растителност по поречието на река Ерма. Извършва се сеч на видове като върба, черна елша и други приоритетни за опазване видове, част от комплекса видове в местообитание 91Е0 от Директивата за хабитатите. За ужас на всички, сечта се извършва с познатата технология – едрите трупи се събират за извозване, а клоните се захвърлят в реката. 

Видно от снимките реката е превърната в пустиня, противно на всички морални и законоустановени правила, дори да говорим за „законнодопуснато почистване“, каквото предполагаме, че може и да е. Колко е законно, ще видим!

Моля от РИОСВ-Перник и БД-Дунавски район да ни изпратят входящи номера!

По отношение на самата дейност от информацията, подадена до нас и изпратени координати 42.813439, 22.577390 направихме следните проверки:

1. Сечта се извършва в следните имоти:

– Поземлен имот 87566.60.48, област Перник, община Трън, с. Ярловци, м. –––––, вид собств. Държавна публична, вид територия Териториязаета от води и водни обекти, НТП Водно течение, река, площ 33083 кв. м

– Поземлен имот 30017.350.224, област Перник, община Трън, с. Забел, м. –––––, вид собств. Държавна публична, вид територия Територия, заета от води и водни обекти, НТП Водно течение, река, площ 20732 кв. м

– Поземлен имот 87566.70.13, област Перник, община Трън, с. Ярловци, м. КУКА, вид собств. Общинска частна, вид територия Земеделска, категория 7, НТП Друг вид земеделска земя, площ 71309 кв. м

– Поземлен имот 30017.350.223, област Перник, община Трън, с. Забел, м. –––––, вид собств. Общинска частна, вид територия Земеделска, категория 5, НТП Друг вид земеделска земя, площ 33991 кв. м

– Поземлен имот 03873.90.48, област Перник, община Трън, с. Берайнци, м. ОТАВА, вид собств. Общинска частна, вид територия Горска, НТП Друг вид дървопроизводителна гора, площ 10564 кв. м

Всички описани имоти попадат извън урбанизираните граници на населените места!

2. Направихме справка с регистър за ползване на повърхностни води на БДДР – не открихме информация за издадено разрешително за ползване на повърхностен воден обект с цел извършване на каквито и да било дейности в района

3. Направихме справка с процедурите по ОВОС/ОС в сайта на РИОСВ Перник – не открихме информация за провеждана процедура за подобна дейност в района

4. Справка с регистъра на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000 показва, че цитираните по-горе имоти попадат в границите на ЗЗ „Руй“ с код BG0002112 по директивата за хабитатите и са в близост и малко преди обявена защитена зона „Руй“ с код BG0000313 по директивата за хабитатите.

5. Мерки от ПУРБ, забрани и други за посоченото място. 

5.1. Съгласно действащ ПУРБ 2016-2021, дейнoстите са забранени. 

– За водното тяло се прилага мярка с код HY_1 „Възстановяване и защита на речните брегове и речното корито от ерозия“, с код на действие HY_1_8 – 8.Забрана за сечи на естествена крайбрежна растителност„. 

– За водното тяло се прилага мярка с код HY_6 „Намаляване на ерозията на водосбора„, с код на действие HY_6_9 – 9.Забрана за извеждане на голи сечи в райони, отстоящи на  по-малко от 500 м от водни обекти„. 

– За водното тяло се прилага мярка с код HY_6 „Намаляване на ерозията на водосбора„, с код на действие HY_6_11 – 11.Забрана за извеждането на сечи, независимо от целта им, които обезлесяват повече от 3 декара и се намират на по-малко от 500 метра от водни обекти„. 5.2 Забрани съгласно Закона за водите, който е напълно потъпкан:

5.2.1

чл.46, разрешително за ползване се издава за: 
1. (изм. – ДВ, бр. 61 от 2010 г.) изграждане на нови, реконструкция или модернизация на съществуващи системи и съоръжения за:
 ….
 б) линейна инфраструктура, пресичаща водни обекти – акведукти, мостове, преносни мрежи и проводи;
…..
г) защита от вредното въздействие на водите;

….10. (нова – ДВ, бр. 61 от 2010 г., изм., бр. 58 от 2015 г.) поддържане проводимостта на некоригирани речни легла с цел почистване от храсти, дървесна растителност и отпадъци в зоните по чл. 119а, ал. 1, т. 5.  

Липсва информация за издадено разрешително, реката попада в защитена зона по чл. 119а, ал. 1, т. 5.  5.2.2 

Чл. 143. За защита от вредното въздействие на водите се забранява: 1. нарушаването на естественото състояние на леглата, бреговете на реките и крайбрежните заливаеми ивици; 2. намаляването на проводимостта на речните легла, включително чрез баражи и прагове, без съответното разрешително; 3. използването на речните легла като депа за отпадъци, земни и скални маси; 4. извършването на строежи над покритите речни участъци; 5. съхраняването или складирането на материали, които в значителна степен биха увеличили унищожителната сила на водата при наводнения.

Забраната по чл. 143 е нарушена!

5.2.3 

Чл. 137.

 (1) Защитата от вредното въздействие на водите включва:1. защита от наводнения;…..3. защита на леглата и бреговете на реките от ерозия;…..5. защита от опасно повишаване или понижаване нивото на подземните води;6. защита на водосборните басейни от водна ерозия;…………
За осигуряването на тези изисквания на чл.137 се прилагат мерките в ПУРБ, изброени по-горе в т.5.1, и разпоредбите на чл.138 и чл.140 от Закона за водите(дадени по-долу), като всички те са нарушени!

Невъзможност от постигане целите на чл. 137 от Закона за водите!

Чл. 138.

 (1) Защитата по чл. 137 е оперативна и постоянна.  
…….(4) Постоянната защита включва:  
…..5. поддържане проводимостта на речните легла; 
Доколкото дейността имаме съмнения, че представлява така наименуваното „почистване“ с цел осигуряване на проводимост, за което всички областни и кметове протриват ръце, а всъщност представлява поредното потъпкване на всички норми и правила:

5.2.4 

Чл. 140. 

(3) (Изм. – ДВ, бр. 61 от 2010 г., бр. 80 от 2011 г., в сила от 14.10.2011 г.) Дейностите по чл. 138, ал. 4, т. 5 се финансират и от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, при условие че са включени в Годишния план за изпълнение на Националната програма за защита при бедствия, и включват:   

1. (отм. – ДВ, бр. 53 от 2014 г.);2. премахване на израсналите във водното течение дървета, дънери, храсти и всички паднали или с опасност да паднат дървета; 3. опазване на бреговете на реките от ерозия, укрепване на бреговете и защита на крайбрежната растителност; 4. (отм. – ДВ, бр. 53 от 2014 г.); 5. (отм. – ДВ, бр. 53 от 2014 г.).  
….(5) (Нова – ДВ, бр. 61 от 2010 г.) Когато почистването на речните легла е извън границите на урбанизирана територия, дейностите по ал. 4 се организират и координират от съответния областен управител, който: 1. (доп. – ДВ, бр. 80 от 2011 г., в сила от 14.10.2011 г.) назначава със заповед междуведомствената комисия  

Разпоредбите на чл.140 са нарушени!

5.2.5 Забрани в заповедта за обявяване на защитена зона „Руй“ по директивата за птиците.
Това е защитена зона по директивата за птиците, обявена за опазване на хранителни и гнездови местообитания на 23 вида птици, включени в Приложенията на Закона за биологичното разнообразие. Крайречните гори са и биокоридор за почивка и миграция на редица защитени сухоземни водове. Голяма част от тези видове са пряко свързани с река Ерма и крайречните гори от елша и върба. Това са видове като белия щъркел, папуняка, синявицата, земеродното рибарче, сирийския кълвач, средния пъстър кълвач, ястребогушото коприварче, пчелояд и други. Голяма част от тези видове мигрират на юг и отглеждат своето поколение край река Ерма. Ето защо съгласно заповед №РД-554 от 5 септември 2008г. на Министъра на околната среда и водите в защитената зона е забранено „Премахване на характеристики на ландшафта(синори, единични и групи дървета, защитни горски пояси, каменни огради и живи плетове) при ползване на земеделските земи като такива“
Въпреки, че имотите в близост до реката са земеделски, описаните дейности са забранени.

Забраната е нарушена! 

Уважаеми Дами и господа,

Моля да извършите незабавна проверка по настоящия сигнал за установяване на всички факти и обстоятелства и да предприемете всички законоустановени действия в рамките на вашата компетентност. Считаме, че това е поредния пример по река Ерма от тази есен, след наглото ѝ пресушаване, при който се чувства липсата на правова държава. Моля да ни информирате за всички предприети от вас действия, за да знаем какви действия и ние да предприемем по-натам, за да възпрепятстваме това безобразие. 
Надявам се да отидете на терен и да извършите проверка, но обуйте и ботуши и стъпете във водите на река Ерма. Даже препоръчваме да стъпите боси, нищо че е зима. Направете го, за да усетите енергията на реката. Ние сме го правили многократно като сме ловили риба, зарибявали сме, почиствали сме тонови боклуци и няма да подминем случая толкова лесно!

Допълнение

https://zapadno.com/2024/09/17/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%BD-%D0%B4%D0%BE-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86/?fbclid=IwY2xjawG4EbJleHRuA2FlbQIxMAABHSg4MAS1_6z0k0j-J4kw8D2P8LIraiC4L82Dk_7fTZHySd2w-cO6DvcBrw_aem_Q29-CmoHz-8NHUK9thr-Ow

В тази връзка, доколкото дейността би трябвало да е съгласувана с Вас, за което ние информация не намерихме, Ви уведомяваме, в допълнение на вчерашния доклад и за следните текстове от Наредбата за сечите(НАРЕДБА № 8 ОТ 5 АВГУСТ 2011 Г. ЗА СЕЧИТЕ В ГОРИТЕ):

Чл.32(5)
За предпазване от вредното въздействие на водите голите сечи в ивицата дига – бряг се провеждат на площи до 5 ха. Следващата гола сеч се провежда не по-рано от 3 години след залесяване на предходното сечище.

Тези текстове също са нарушени.

Вчерашния и досегашния сигнал изпращаме и до РДГ-Кюстендил за запознаване с установените нарушения.

Моля да получим вх. номера от БДДР, РИОСВ Перник и ИАГ.

Подобни публикации