36

Почистване и залесяване на река Тополница преди град Копривщица, 05.10.2024

| | | | |

На 05.10.2024г. се състоя за 12-та поред година кампанията „Дай шанс на балканката“ по инициатива на сдружение Балканка и с подкрепата на ЛИДЛ България. Това дългогодишно партньорство има зад гърба си тонове изчистен боклук от десетки километри речни участъци; над 300 000 зарибени пъстърви от вида Salmo trutta и стотици включили се доброволци. Освен това, от 2 години в рамките на това партньорство се изпълнява уникален проект за България – природосъобразно възстановяване на изчезнали популации на местен вид балканска пъстърва от вида Salmo macedonicus. За първи път у нас някой работи целенасочено с местния вид балканска пъстърва във водосборите на реките Струма, Места и Марица – македонската пъстърва.

За втора поредна година двете организации се срещнаха отново в Копривщица край река Тополница. Членовете на сдружение Балканка от няколко години изследват и наблюдават процесите и проблемите край реката, водещи до негативни последици за местообитанието на местните видове риби, сред които и балканската пъстърва от вида Salmo macedonicus. Един от големите проблеми за мястото обаче се оказва това, че водата намалява с всяка изминала година. А с нейното намаляване се влошава и нейното качество. Членовете на Сдружение Балканка си задават въпроса: Какво да направим, за да подобрим влагозадържането?

Отговорът е лесен – трябва да пазим горите, в частност крайречните гори във водосбора. За връзката и функциите на крайречните гори сме разказали подробно в отделна Статия.

Ето защо, още в началото на 2024г., сдружението от риболовци Балканка планира отново нещо, почти без прецедент у нас – залесително мероприятие с цел възстановяване на приоритетно за опазване защитено местообитения с код 91E0 в зоните от мрежата Натура 2000 по директивата за хабитатите. За целта е подбран и един от най-емблематичните видове на местообитанието – черната елша Alnus glutinosa.

Мястото, планирано за залесителното мероприятие отново не е случайно избрано. На същото място преди години имаше изкуствено тополово насаждение, което обаче беше изсечено. В резултат участък от около 1 км по реката напълно беше обезлесен, водата започна да се нагрява, а камъните да обрастват с мъхове, което влошава условията за живот на рибите и дънните безгръбначни организми в планинското местообитание.

След провеждане на съгласувателни процедури в РИОСВ София, Басейнова Дирекция Източно-Беломорски район, както и с Югозападното държавно предприятие и след като беше намерен подходящ донорен материал – фиданки от държавния разсадник в село Локорско, първата подобна акция на сдружението беше на път да се осъществи.

Утрото на 05.10.2024г. ни посрещна с хлад и стелеща се над реката мъгла. Още предната вечер инвертара беше преброен и маркиран. Вече бяхме извървели дълъг път по съгласуване на планираните дейности, така че място за отказване нямаше. Въпросът беше дали обаче, ще се съберем достатъчно хора.

Събитието беше обявено за малко след 9 часа, така че от ранни зори поляната започна да се оживява и да тече трескава подготовка за предстоящата акция, която беше планувано да включва следните основни дейности:
– образователна беседа за река Тополница, биоразнообразието на реката и причините за планираните дейности;
– почистване на участък от река Тополница;
– залесяване на участък от реката с черна елша.

В акцията се включиха близо 90 доброволци. В ежегодната инициатива на ЛИДЛ България „Заедно за по-чисти реки” бяха събрани над 2 тона отпадъци и засадени 200 дръвчета.

В събитието участаха и много деца и акцията се превърна в своеобразно зелено училище за тях.

Членовете на сдружението поеха инициативата от самото началото като след встъпителните думи, доброволците бяха разделени на четири екипа, като начело на всеки екип беше назначен ръководител от страна на сдружение Балканка.

След проведен инструктаж се пристъпи по план към предвидените дейности. Започнахме с образователната част на акцията, в която членовете на сдружението запознаха участниците с живота на река Тополница, със смисъла на дейностите, които щяхме да извършим заедно.

През това време друг екип, съставен само от членове на сдружението, се беше заел да прави дупките за планираното залесяване. Въпреки несгодите с предоставения от горското в Пирдоп моторен средел, сърцатите членове на сдружението се раздадоха и по конвенционален способ, с кирки и лопати, започнаха да правят дупка след дупка.

След образователната беседа екипите извършиха мащабно почистване. Въпреки, че преди само 1 години също беше изчършено почистване в упоменатия участък, то местните бяха натрупали нов боклук. Доброволците събраха над 2 тона смесен битов отпадък от терасите на реката.

След почистването постепенно екипите се захванаха със залесяването. Иван Пандъков, председател на сдружението, изнесе беседа за технологията на залесяването и направи демонстрация. Грижата за коренчето на елшата и това да не бъде наранено, често налагаше работа по двойки на екипите, а това е добър начин за общуване между малки и големи.

В крайна сметка 200 млади фиданки от вида Черна елша бяха засадени с надеждата, че поне няколко от тях ще оцелеят, за да създадат ново ядро в разпокъсаното местообитание на вида покрай реката.

А ако искате да помагате за каузата за опазване на местните видове и техните местообитания, можете да го направите по описания начин.

56 1024x576 1

Медиите за нашата акция.

Целият албум със снимки е качен тук.

Подобни публикации