20250208 171207

Най-тъжната река в България- Тополница

Може ли да се спаси река Тополница?

Наричаме я най-тъжната река защото в нея няма живот. Не говорим просто за рибите или жабите, а за насекомите и бентосните организми.

Подавали са десетки сигнали до институциите, но няма абсолютно никакъв резултат. Запознахме Европейската комисия- жалбата по случая е от 30.04.2020г. Описахме огромния кумулативен ефект формиран над язовир Тополница, който се изтича към река Марица. Отново без резултат!

Жалбата можете да намерите тук:

Разбира се заведохме и медиите там. Получиха се страхотни репортажи, но отново без резултат!

Предложихме мерки в новия ПУРБ,(стратегически документ за управление на водите) но злите сили ги отхвърлиха.

Човек може да се заблуди, че това е красива карстова река, но не е! Цветът и е следствие от многото отрови в нея. Ако не се вземат мерки, близките няколко хиляди години няма да има живот в нея!

А какво е състоянието на язовира? Повече можете да научите от тази дисертация:

„Влияние на тежки метали върху представители от ихтиоценозата на язовир Тополница“

Но важното е, че минните компании създават работни места, вдигат стандарта на живот и помагат на държавния бюджет. Сигурно е така, но на каква цена?

Благодарим на Васил Димитров за страхотните снимките.


Отговор от басейнова дирекция Пловдив

Ще цитираме част от отговора на компетентната институция:

  1. Участък от р. Медетска, преди устие – водите в участъка са видимо бистри, без оцветяване.
    При проверката е взета контролна водна проба за извършване на физико-химичен анализ, в точка с географски координати: N 42°39’06.3”; Е 24°09’04.7″.
    От извършения експресен анализ на взетата водна проба са отчетени следните резултати: рН 4,25; Ог те/1 7,35 т§/1; Ог % 74,3 %; електропроводимост 1868 рЗ/ст; 1 °С вода = 2,7 °С;
  2. Участък от р. Тополница, след вливане на р. Медетска, при мост на пътя Панагюрище – Пирдоп – водите в участъка са видимо бистри, със синьо-бели отлагания по дъното на реката.
    При проверката е взета контролна водна проба за извършване на физико-химичен анализ, в точка с географски координати: N 42°39’12.3″; Е 24°08’26.6″.
    От извършения експресен анализ на взетата водна проба са отчетени следните резултати: рН 6,25; Ог т8/1 7,21 тц/1; Ог % 70,1 %; електропроводимост 1426 рЗ/ст; 1 °С вода = 4,4 °С;

Резултатите от изпитването на водната проба показват превишаване на допустимата стойност за добро състояние по активна реакция рН, електропроводимост и превишаване на стандарта за качество на околната среда по показателите: желязо, мед, цинк и алуминий.

Анализът на резултатите е извършен съгласно Наредба №Н-4/14.09.2012г. за характеризиране на повърхностните води и Наредба за стандартите за качество на околната среда за приоритетни вещества и някои други замърсители.

В пункт „Река Медет преди вливане в река Тополница“ се установява многократно превишаване на стандартите за качество на околната среда по показатели кадмий, никел, мед, манган, цинк, алуминий и уран, както и ниска стойност но показател активна реакция рН.

В пунктовете на река Тополница преди и след вливане на река Медет се констатира превишаване на СКОС по мед, манган, цинк и алуминий, и кадмий и никел след вливане на река Медет. След вливане на река Медет установените стойности по изброените по-горе показатели са многократно по-високи от тези преди вливане на река Медет в река Тополница. Превишаване на стандартите за качество на околната среда по показатели мед, манган, цинк и алуминий се установява и в яз. Тополница.

Основното замърсяване на река Тополница се установява след вливане на река Медет. Рудник “Медет” и насипищата в района са основни източници на замърсяване на р.Медетска и от там на р.Тополница до яз.Тополница. В следствие на биохимични процеси, характерни за насипищата в района се продуцира сярна киселина, която променя активната реакция в откосите към силно кисела от рН 2 до 4 (при норма 6,5-8,5), предизвикваща процеси на излужване на тежките метали в повърхностния отток. Дейностите по техническата ликвидация, консервация, техническа и биологична рекултивация се изпълняват от «Еко Антрацит» ЕАД.

Данните за р. Тополница, река Медет и яз. Тополница от това пробонабиране и изпитване на водните проби не се различават съществено от установеното през годините лошо екологично и химично състояние на повърхностните водни тела.

Целият отговор можете да намерите тук:

Подобни публикации