Дълбоко в „Централен Балкан“ в търсене на диви пъстърви
Измина още един прекрасен ден в Централен Балкан- учени, доброволци, служители на парка и красотата на дивата природа.
Мисията беше изпълнена с трудни преходи, работа с модерно оборудване и дивите обитатели в реката.
Целта бе да намерим донорни популации от местния вид пъстърва в Егейски водосбор, истинската балканка /Salmo macedonicus/ с цел възстановяване на установено изчезнали популации в резултат на лоши практики в миналото.
Започнахме от известна за нас река, в началото на резервата, която се намира в близост до населено място. Искаше ни се да навлезем доста по-надълбоко в резервата, но щеше да ни коства часове преход което нямахме, а ни чакаше още една река. Облякохме гащеризоните, нарамихме оборудването и тръгнахме към реката.
Какво да видим. Неземна красота! Водопади, вирове и бистра планинска вода.
Стигнахме до точката на влизане в реката и нямахме търпение. Бързо се организирахме и започнахме да търсим пъстърви.
За жалост бяхме попарени. За около 150-200 метра имаше само една риба, а условията изглеждаха страхотни- бързеи, съчетани с дълбоки вирове. Стигнахме до място от което не можехме да продължим и се върнахме обратно.
Слязохме в участъка под големите водопади, попадащ под резервата и пак започнахме да проучваме. Този път за щастие имаше риби, но повечето негодни или вече бяха положили хайвер. Намерихме добра популация на поточен рак, който е защитен вид.
След като прегледахме всички уловени риби и ги разселихме обратно в реката, решихме да не губим повече време и тръгнахме към следващата река.
След около половин час път с колите стигнахме до красива поляна. Нарамихме оборудване и Градимир(служител на парка) ни поведе. Преходът продължи над час през стръмна пътека. На места лазихме, на други се държахме за дърветата и внимавахме много защото си беше доста високо.
Пристигнахме до реката и там ни посрещна череп на мечка. Все пак сме в резерват, дом на много диви животни.
Държа да спомена, че влизането в резерват е забранено. Ние изпълняваме научен проект и имаме разрешително одобрено от институциите.
Кратка почивка и пак в реката. Много е хубаво да видиш истинска жива река. Буквално имаше риба под всеки камък. Страшно красиви риби. Червените им точки светеха в притъмнената от дърветата светлина. Красота! Рибите бяха на различна възраст и за кратко разстояние събрахме достатъчно индивиди. За жалост това не бяха истинските диви риби които търсим. До колкото знаем е имало зарибявания преди десетина години. Може би това е увредило местната популация, а може нещо друго да се е случило за което не знаем.
Събрахме генетични проби и върнахме рибите обратно. Стегнахме багажа и тръгнахме да се връщаме. Искаме да проверим и частта в началото на резервата.
След още близо час бяхме в долната част на реката. Риби почти нямаше. Възможни проблеми много- водохващане, бракониерство, прагове и тн.
Ключов момент в изследването беше използването на електрофишер – уред, който създава слабо електрическо поле във водата, за да зашемети рибите за кратко време за да можем да ги заловим с кепове. Пенчо ни сподели, че е много важна настройката на този инструмент. В никакъв случай не искаме да убиваме рибите, а само леко да ги зашеметим. В рамките на десетина секунди рибите трябваше да се уловят иначе се свестяваха и отплуваха бързо.
За съжаление, намирането на донорна популация във водосбора на река Тунджа се оказва изключително трудна задача … а доста по-лесно е да намериш изчезнали или увредени такива. Ред причини – минна дейност в миналото, изградени водохващания, бракониерство, зарибяване с неместни видове и други….
Още един ден прекаран в изучаване на планинските популации у нас – безценно. Ценното е и въвличането на различни държавни институции в общата цел. В случая инспекторите от ДНП „Централен Балкан“. Специални поздрави на Градимир. Страхотен човек!
Сигурен съм, че експедицията за изследване на дивите пъстърви в резервата беше не само научно значима, но и дълбоко емоционална за всички замесени. Тя показа, че когато хората се обединят в името на обща цел, те могат да постигнат забележителни резултати.