Маркиране на излюпените рибки
Продължаваме да разкриваме информация от кухнята на нашата дейност по проекта за местната пъстърва в Егейски водосбор.
Научният подход на изследване на освободените в дивата природа екземпляри, с цел тяхното последващо проследяване, изисква те да бъдат маркирани. В случая се използват цветни подкожни маркери, които не се влияят и не повлияват растежа на рибите. Избраният от ихтиолозите метод на маркиране е често използван в практиката, сравнително щадящ, евтин и позволява проследяване на развитието на рибите до няколко години.
Споделяме няколко момента от маркирането на първите контролирано отгледани екземпляри от вида Salmo macedonicus в България, които заплуваха в предварително определени акцепторни местообитания в края на пролет 2024г.
„Ако някой ми беше казал преди 10 години да идем до Тошков Чарк и да пуснеме едни 200 малки пролетни рибки (ср.дъжина 3,5 см). Пълен абсурд, щяха да ни се смеят гаргите, преди 2-3 години също щеше да ми е много странно това минималистично действие. Все пак бяхме свикнали да пускаме десетки хиляди рибки в една акция…Трябва да кажем, че зарибяването си има и своя важен социален и обединяващ ефект, където участват деца и възрастни.Но през 2023г. започна проектът за местната балканска пъстърва, Salmo macedonicus, подкрепен от Лидл. А преди няколко месеца бяха издоени диви риби от водосбора на Места и Въча, хайверът им беше оплоден на реката без да се взимат родителите, след което от хайвера бяха излюпени рибките от нашия приятел и опитен рибовъд Веско Урумов в пъстървовото стопанство на Тошков чарк.И така, беше ден за маркиране и в четвъртък 4.7.2024 в 10.30 се озовах в магията на Родопите, на Тошков чарк.Там вече чакаше готов Пенчо Пъндъков, не след дълго дойде и Тихомир Стефанов, бяхме синхронни.
Пихме по един чай и започна маркирането на рибките. Двамата ихтиолози облекоха по една бяла престилка и маркираха 78 рибки от р. Триградска и 125 броя от Места. Маркирането се прави за да може след известно време при мониторинг ( също фаза от проекта) да се установи оцеляемостта и развитието на рибките. Маркерът в случая беше в неоново жълт цвят и се инжектира в задната част на рибката между гръбната перка и опашката и се вижда като тънка чертичка. Бяха готови за около час с маркирането на рибките от водосбора на Въча и аз тръгнах първи с цели 77 рибки за Буйново (една умря по време на маркирането)!Малко рибки, но местни, колкото, толкоз!Хората от ИАРА ме чакаха на реката, пуснахме рибките на бърза ръка, бяха оцеляли 75 броя от 77,Поговорихме си, разказаха ми, че знаят за местната пъстърва (salmo macedonicus) и учения Караман, който изследвал пъстървите на Балкана преди 100г. Това вече ме разби от радост и знания. Значи слуховете се разпространяват успешно и е истина. Има я, хаха!
Рибките плуват в приток на Буйновска.Пенчо и Тихомир пуснаха останалите рибки във водосбора на Места.За мен това е проект, който има обединяващ ефект и се надявам повече хора да се включат и да се говори за него. Зависи от нас „
Абонирайте се за канала ни в youtube и ни последвайте за повече информация относно дейностите, които извършваме в партньорство с Национален природонаучен музей/National Museum of Natural History, Sofia.
Ако проявявате по-сериозен интерес, ще се радваме да се свържете с нас. Дейностите по проекта се извършват с финансовата подкрепа на Lidl Bulgaria в рамките на дългогодишното ни партньорство с послание: „Дай шанс на балканката“! През годините чистихме заедно стотици км речни участъци, извадихме десетки тонове боклук, зарибявахме, правихме зелени училища, а с настоящият проект се продължава целенасочената политика за опазване и съхранение на местообитанията на местните видове риба, в частност балканската пъстърва от Егейски водосбор – Salmo macedonicus.
Ако искате да помагате за каузата за опазване на местните видове и техните местообитания, можете да го направите по следния начин:
https://balkanka.bg/